Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

POKRAČOVAT V NÁKUPU
HLAVNÍ MENU


NAŠE DALŠÍ OBORY


ZOBRAZIT HLAVNÍ KATEGORIE
Blog / články
AŤ VÁM NIC NEUNIKNE!
PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK
FPV RACE COMBAT

FPV RACE COMBAT

Informace o první akci FPV RACE COMBAT. Soudě podle ohlasů, které se ke mně dostaly, to vypadá, že by se mohlo závodní pole v příští sezóně rozšířit. Snad i díky modelu RAZOR a základní myšlence, že nejde až tak o rychlost, jako vyhýbání se překážkám a být v kontaktu se soupeři. Asi mohu prozradit, že ve spolupráci s firmou Hacker připravujeme další novinky pro tuto kategorii.

Sluší se ale dodat, že toto není jediné soutěžní FPV létání se samokřídly. V USA už pár let existuje organizace FPVWRA (FPV Wing Race Association) jejíž zakladatelé si dali nemalý cíl – vytvořit z létání se samokřídly divácky atraktivní sport. Jdou cestou nastavení základních parametrů pro modely tak, aby všichni závodníci létali se srovnatelnými stroji. Také určují parametry pro návrh závodních tratí. Není potřeba celá pravidla podrobně opisovat, zájemci nechť navštíví webové stránky fpvwra.net. V rámci této asociace je ustanoveno několik kategorií počínaje kategorií pro nováčky (Novice Class), kde můžete letět prakticky s čímkoliv, přes Mini Class (max. rozpětí 800mm, pohon 4-článek) a Sport Wing Class (rozpětí 850-1105mm, pohon 4-článek) až po Spec Wing Class (rozpětí 36“ +- ½“ / 914mm +- 13mm, přesná specifikace geometrie vč. profilu křídla, přesná specifikace pohonu vč. vrtule, baterie 3S 2200mAh). Pro úplnost ještě zmíním Unlimited Class, kde je jediným omezením rozpětí max. 1830mm a max. hmotnost 3,4kg.

 

Zřejmě nejpopulárnější je Spec Wing Class a proto má také pravidly velmi podrobně popsané parametry modelu, které musí soutěžící dodržet. Tato kategorie je vyloženě orientována na rychlost. Dovolil bych si až srovnání s pylonovým létáním. Jen se nelétá na trojúhelníkové trati J. Kromě přísné kontroly dodržení stavebních pravidel (rozměrů modelu) se také kontroluje výkon pohonné jednotky, opět s cílem zajistit, aby modely všech soutěžících byly výkonově srovnatelné a rozhodovalo jen pilotní umění.

 

 

Krátce k typickému modelu Spec Wing Class.

 

Pokud by se vám nechtělo vymýšlet vlastní model a řešit, zda vyhovíte všem požadavkům, můžete si koupit certifikovanou stavebnici. Certifikát uděluje asociace výrobcům modelů při splnění všech požadovaných kritérií. Certifikát zajistí nejen dodržení shody modelu s pravidly, ale také je díky němu jednodušší a rychlejší přejímka modelu na závodech.
A teď už tedy ty parametry. Základní schéma viz. obrázek. Rozpětí 901-927mm (nezapočítávají se vinglety), šípovitost křídla (vzdálenost od náběžky ve středu křídla k náběžce na konci křídla) 292-318mm, hloubka u kořene vč. elevonů 216-242mm, hloubka na konci vč. elevonů 139-165mm, profil NACA0014, tloušťka kořenového profilu 25-38mm, tloušťka koncového profilu 15-28mm. Materiál křídla EPP, EPS, EPO. Materiál elevonů balza nebo pěnový materiál. Výztuha křídla nejblíže 13mm od náběžné hrany. Motor 2200kv (jsou určeny konkrétní značky motorů). Vrtule APC 6x4“ nebo 6x5.5“ (dle konkrétní značky motoru). Baterie 3S 2200mAh (nabitá na max. 4,2V/článek). Jako vertikální stabilizátory mohou být použity pouze vinglety. Materiál pro vinglety ABS, coroplast, pěnové materiály, materiály pro 3D tisk (PLA, PETG apod.). Serva a regulátor nejsou omezena, u regulátorů je doporučen fmw BLheli. FC (letové kontroléry) jsou zakázány. Video vysílač (VTX) 200mW 5,8GHz s možností volby kanálu v RACE pásmu. Použitý video vysílač musí být samozřejmě legální v zemi, kde je používán.

 

Stavebně se nejedná o složitý model. Základ je prakticky shodný s obyčejným svahovým samokřídlem, případně s motorizovaným samokřídlem (např. Hotwing od Hacker Model Production), které mnozí z vás jistě znají. Výřezy z EPP jsou vyztuženy skelnými nebo uhlíkovými výztuhami. Oproti svahovému samokřídlu je ale potah proveden tzv. laminační fólií. Tyto modely létají velmi rychle a je nutné zajistit tuhost celého křídla, kterou potah laminační folií báječně plní. Elevony z balzy nebo též z EPP jsou také potaženy fólií. Motor může být umístěn na jednoduchý domek z EPP nebo překližky, ale objevují se i celokovová motorová lože. Motor je vždyv zadní střední části křídla. Serva a ostatní vybavení je umístěno převážně pod povrchem křídla. U lepších stavebnic jsou otvory už připraveny, u jednodušších stavebnic a polotovarů si je musíte dle vlastních potřeb vyřezat sami. Protože křídlo musí pojmout celkem vekou baterii LiPol 3S 2200mAh a RC a FPV vybavení je běžné, že jsou otvory proříznuty skrz celou tloušťku křídla. Zaslepení se pak řeší např. destičkami coroplastu (dutinkového polypropylenu). Z coroplastu mohou být i dvířka zakrývající elektroniku a baterii. Ve špičce křídla je umístěna kamera. Aerodynamicky nejlepší řešení, ale kamera je tak opravdu na ráně. Někteří proto kameru umísťují do ochranných „domečků“ vytištěných na 3D tiskárně, nebo volí posunutí kamery dál od špičky. Na konce křídla jsou upevněny vinglety (směrovky) pro zajištění směrové stability. Důležitá informace – k modelu je vhodné už od počátku přistupovat jako ke „spotřebnímu materiálu“. Takže je fajn řešit aerodynamickou čistotu modelu, ale na estetiku se většinou až tak moc nehraje.

 

 

Ale proč celý ten text?

 

Dříve nebo později soutěžní FPV létání se samokřídly i u nás najde své příznivce. FPVWRA má své odnože (tzv. Chapters) po celých USA i ve světě, nejblíže k nám v UK, nebo v Německu. U nás je takovou první vlaštovkou právě FPV RACE COMBAT, který ale pilotům preferujícím rychlost nemusí stačit. Otázka zní, zda se tedy stát „sekcí“ FPVWRA a pravidla přijmout tak, jak jsou, nebo vymýšlet něco vlastního?

Mně osobně přijde přehnané tak striktní tvarové předurčení modelu. Zcela se ztrácí možnost experimentovat s vlastními tvary, profily atd. Úplně by stačilo výkonové omezení pohonné jednotky a určení materiálu. Ačkoli se dá předpokládat, že postupně by se stejně došlo k jednomu „nejlepšímu“ modelu.

Pokud vás FPV létání se samokřídly zajímá, zkuste se občas na Facebooku mrknout do skupin FPV RACE COMBAT nebo FPV Wings CZ/SK. Jistě někdo zkusí nařezat a nabídnout polotovary pro samokřídlo vhodné pro Spec Wing Class, případně se můžete pochlubit vlastními návrhy a modely.Pokud do Google vyhledávače nebo na YouTube zadáte FPVWRA vyjede vám spousta odkazů ke „studiu“.

Blíží se zima a bude čas na rozjímání, kreslení, zkoušení …. co se pustit do stavby svého FPV závodního samokřídla, abychom se na jaře mohli potkat a zazávodit si?

 

 

Poznámka č.1: Uvedené rozměry v mm nemusí být vždy zcela přesné, jsou přepočtené z amerických pravidel, která uvádějí míry v palcích.

 

Poznámka č.2: Když se podrobněji začtete do pravidel pro návrh trati na webu fpvwra.net, kde jsou stanoveny jednak základní rozměrové parametry letové plochy a obraty, které lze pilotům „předepsat, najdete i doporučené rozměry pro brány. Menší ve tvaru půlelipsy se základnou cca 4.6m a s výškou 2.85m určenou pro modely do rychlosti 60mph (96km/h) a větší ve tvaru obdélníka se základnou 7.62m a výškou 4.6m určenou pro modely letící rychlostí 60-90mph (96-145km/h). Svoje pilotní umění si tak velice snadno můžete otestovat. Pokud budete schopni se svým modelem opakovaně prolétávat takovou bránou, dá se říct, že svůj model dostatečně ovládáte. Pro zajímavost model RAZOR s motorem 1200kv, vrtulí APC 7/5“ a 4-článkovou baterií atakuje rychlost 120km/h. To je zároveň limitní rychlost pro model bez potahu a s elevony z EPP bez výztuh.S 3-článkem a vrtulí APC 8/6“ je rychlost cca 80km/h a s trochou umu se „vejdete“ do branky ve tvaru půlkruhu o průměru 2m.

 

Pro Hacker Model Production, a.s. Pavel Dvořák

Sdílet na Facebook
Zpět...

+420 313 564 381
[email protected]
Hacker Model Production a.s.
Zahradní 465, 270 54 Řevničov (mapa)
Česká republika
IČ: 63271532, DIČ: CZ63271532

OTEVÍRACÍ DOBA
PO - ČT: 9:00 - 16:00 hod.
PÁ: 9:00 - 14:00 hod.
SO: na základě telefonické dohody

Napište nám
Prosíme zadejte jméno.
Prosíme zadejte telefon.
Prosíme zadejte e-mail.
Prosíme zadejte Text
Musíte souhlasit se zpracováním údajů
Všechna práva vyhrazena ©2023 Hacker Model Production a.s. | Cookies
Tvorba systému: InGenius Webdesign