Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

POKRAČOVAT V NÁKUPU
HLAVNÍ MENU


NAŠE DALŠÍ OBORY


ZOBRAZIT HLAVNÍ KATEGORIE
Blog / články
SPECTRE z USA

SPECTRE z USA

Samokřídlo Spec Race!

Na trhu je spousta samokřídel všech velikostí a tvarů. Snadno se staví a jsou skvělá pro létání typu "vezmi a leť". Spectre bylo speciálně navrženo tak, aby splňovalo pravidla FPVWRA jako Spec Wing. To znamená, že všichni, kdo létají v této třídě, budou mít v podstatě stejné letadlo a pohonné systémy. Závody se samokřídly této kategorie jsou velmi zábavné, protože udržují nízké náklady na vybavení a soutěž je obvykle velmi těsná a vyhecovaná. Jakákoli výhoda, kterou může závodník získat, závisí na jeho dovednostech a troše štěstí!

image_003

Různé odkazy
Model SPECTRE si můžete objednat zde (hacker-model.com)
E-shop Twisted - 36” TH Spectre
Stavební návod
Web FPVWRA (pravidla)
Nástroj Super Slotter Tool (E-shop Twisted)

 

První dojmy

Stavebnice jsem měl od firmy Twisted Hobbys a vyrábí ji společnost Hacker Model Production z České Republiky. Množství dílů ve stavebnici je velmi malé, v podstatě dvě poloviny křídla a balík příslušenství, který obsahoval některé 3D tištěné díly, některé laserem vyřezávané dřevěné díly, dřevěné elevony, průhlednou potahovou fólii a další drobné příslušenství. Přidání průhledné potahové fólie ke stavebnici je opravdu příjemné.

image_004

Specifikace dle výrobce

Rozpětí: 36.0" / letová hmotnost s příslušenstvím FPV: 590g / 4-kanálová RC souprava

Hmotnost mé sestavy byla 558g, což je hmotnost modelu připraveného k letu, plně vybaveného níže uvedeným FPV vybavením.

Co dalšího je potřeba

1x motor velikosti 2826 1500-2200kV (podle počtu článků vaší baterie a také podle toho, co od modelu čekáte, ale podle pravidel 3S LiPol baterie) 1x 20-30A ESC

2x 10-15g serva

1x 6" vrtule (stoupání podle kV motoru a počtu článků) TX/RX 4 - 6 kanál (s mixem pro elevony)

3S nebo 4S 1500/2200mAh baterie

Použil jsem TH Servo Combo, regulátor od výrobce stavebnice, neznačkový motor 2826/2200kv, kontrolér Aura5 spárovaný s přijímačem SRXL2, RunCam Split Mini 2, Hawkeye 200mW VTX s anténou Foxeer v4 Lollipop Mini Stubby a to vše je napájeno baterií Ovonic 2200/3s/35c. Baterie Ovonic jsou překvapivě malé, nejsou tak dlouhé jako "standardní" baterie 3s/2200 a opravdu se dobře vešly do prostoru pro baterie, takže zbylo trochu místa navíc, aby se tam daly nacpat všechny kabely. Kamera RunCam Mini Split 2 má vestavěný HD rekordér, takže není vhodné ji napájet z VTX (odebírá příliš mnoho proudu, než aby to většina jednotek VTX zvládla), takže jsem použil samostatný BEC Castle CC-BEC 2.0 a umístil ho uvnitř levého křídla, hned vlevo od prostoru pro baterii.

image_005

Sestavení

Budete potřebovat sadu nástrojů a lepidel, něco podobného jako na obrázku níže. Existuje také opravdu skvělý malý nástroj, který nedávno vydala společnost Twisted Hobbys, na vyřezávání drážek do pěny pro výztuhy z uhlíkových pásků a kulatých tyček. Tento nástroj (s velmi malým vysunutím nože) jsem také použil při řezání maskovací pásky jako šablon pro nástřik barvou. Stojí za to se na něj podívat a přidat si ho do vašeho nářadí, zejména pokud často stavíte modely z pěnových materiálů nebo potřebujete provádět řezy s různou hloubkou během stavby.

image_006

Jedinečné vlastnosti

Při otevření krabice mě asi nejvíce zaujalo, že obsahovala průhlednou fólii na potah křídla a velmi podrobný, jak jej aplikovat. Zpočátku jsem byl k potahu skeptický, ale postupoval jsem podle návodu a s výsledkem jsem byl velmi spokojen. Toto křídlo bylo navrženo jako závodní křídlo Spec Wing, takže jsou zde také velmi specifické rozměry a všechny potřebné výřezy a 3D tištěné díly pro veškeré rádiové vybavení a FPV vybavení.

Poznámky ke stavbě
Stejně jako u každé stavby si přečtěte návod a pochopte jednotlivé kroky. Někdy může být nutné připravit se trochu dopředu, abyste plně pochopili, jaké jsou záměry pro aktuální krok, který budete právě dělat. Návod k tomuto modelu je velmi dobře zpracovaný, s kombinací schémat a fotografií.

SPOJENÍ POLOVIN KŘÍDLA - Stavba začíná spojením obou polovin křídla. Ti, kdo sledovali moje stavební vlákna a používali mé montážní příručky, vědí, že téměř vždy doporučuji dělat spoje mezi díly z pěnových materiál pěnivým lepidlem (např. Purex) nebo lepidlem Foam-Tac. U tohoto modelu však doporučuji, stejně jako návod, použít CA. Důvodem je to, že při lepení polovin k sobě je zcela zásadní správné sesazení náběžné a odtokové hrany. Při použití CA lepidla nejdříve obě poloviny přiložíte k sobě, přesně ustavíte a až potom aplikujete do spáry mezi polovinami lepidlo. Postupujte pomalu a přesně, lepte postupně od jednoho konce ke druhému, např. od náběžky k odtokovce.

image_007

MONTÁŽ UHLÍKOVÝCH VÝZTUH - V tomto křídle je na vyztužení použito mnoho uhlíkových tyček, které mu dodávají pevnost a tuhost. Dva kratší nosníky jsou středový horní a středový spodní nosník. V příručce je skvěle znázorněno, kam se všechny nosníky umisťují, a v křídle jsou malé kulaté zářezy, které určují umístění zářezů s hloubkou 3mm. Řezání si usnadníte použitím nože od Twisted Hobbys "SuperSlotter" nastaveným na 3mm.

image_008

Začněte instalací dvou kratších výztuh na horní a dolní straně a poté všech delších, horních i dolních výztuh, zatím je NELEPTE. Všimněte si, že ve spojích se výztuhy překrývají, což je záměr a má to za cíl spojit konstrukci dohromady po zalepení lepidlem.

image_009

LEPENÍ UHLÍKOVÝCH VÝZTUH - Tento krok je velmi důležitý, opět se podívejte do návodu, ale než začnete lepit nosníky, ujistěte se, že jsou náběžné hrany dokonale rovné a že se odtokové hrany setkávají s přiloženou distanční šablonou, která je součástí překližkové destičky s díly. Větší zářez je určen pro střed odtokové hrany a malý zářez je určen pro mezeru na odtokových hranách konců křídla. Tato měrka je určena jak pro horní a dolní část pro střed, tak pro horní a dolní / levou a pravou část pro špičky. Dejte si opravdu záležet, tady se rozhoduje, zda vaše křídlo bude létat skvěle nebo hrozně. Protože se uhlíkové tyčky jen zasunou do vyříznutých štěrbin, můžete s pěnou manipulovat a odpor tyčinek ve štěrbinách bude držet polohu, dokud je nezalepíte CA. Jakmile jste tvarem křídla spokojeni, naneste CA na pět nebo šest míst podél každého nosníku, jeden nosník za druhým, a po každém lepení tvar křídla znovu zkontrolujte pomocí měřidla, a to jak nahoře, tak dole. Až budou všechny nosníky přichyceny a budete spokojeni s tvarem křídla, můžete nanést CA na celou délku každého nosníku, opět jden nosník za druhým, a po každém nosníku zkontrolovat geometrii. Není to složité, jen tento proces nesmíte uspěchat, vaše úsilí a trpělivost zde budou odměněny úžasně létajícím křídlem.

image_010

MONTÁŽ KAMERY - Ujistěte se, že se vaše kamera vejde do montážního prostoru předního plastového držáku. Je dimenzován a určen pro miniaturní kameru. Rozhodl jsem se ji postavit podle pravidel FPVWRA pro případ, že by se mi naskytla příležitost, ale většinu času budu pravděpodobně létat buď Line-Of-Sight (LOS), nebo FPV pro zábavu, takže s ohledem na to jsem nainstaloval RunCam Mini Split 2, abych mohl pořizovat HD videozáznamy z letů bez nutnosti přidávat další kameru pro HD záznam. To však znamenalo, že budu muset najít místo pro desku připojenou ke kameře a regulátor pro její napájení z hlavní baterie. Zpočátku jsem se trochu obával prostoru a hmotnosti pro tento záměr, ale nakonec se s trochou kreativity vše podařilo, místa tak akorát, jen o málo méně než cílová hmotnost a perfektně vyšlo i těžiště.

image_011

SCHRÁNKA NA BATERII - Dno bateriového prostoru přilepte na místo ze spodní strany křídla. Ujistěte se, že je pěkně v jedné rovině, aby se při přistání o nic nezachytila a aby dobře lícovala a poskytla lepenému spoji pevnost. Velikost bateriového prostoru je určena pro tradiční nebo "standardní" 3s/2200mAh baterii. S vědomím, že budu trochu "tlustý" a omezený prostorem, jsem se trochu porozhlédl, co je na internetu za baterie, a narazil jsem na menší a lehčí baterii se stejným počtem článků a kapacitou, baterie Ovonic 2200/3s/35c. Našel jsem je na Amazonu a po několika desítkách letů jsem s nimi stále velmi spokojený. Jsou výrazně menší a lehčí. Prostor navíc jsem uvítal a úsporu hmotnosti kompenzovala deska kamery a potřebný regulátor.

image_012

ABY MĚLO KŘÍDLO TROCHU VÝRAZ – Jedná se o FPV křídlo, a pokud máte v úmyslu létat výhradně FPV, opravdu není potřeba kontrastní nátěr. Já rád létám jak FPV, tak LOS. Nejsem odborník na barvení, ale chtěl jsem vymyslet něco nápaditého a kontrastního. Prvním úkolem bylo určit barvy. Rozhodl jsem se pro jednoduchý černobílý vzor na spodní straně a vybledlou kostkovanou neonově růžovou a neonově zelenou na horní straně. Samotný vzor se dal celkem snadno vytvořit pomocí standardní maskovací pásky a s výsledkem jsem byl opravdu spokojen. Při přípravě pěnového povrchu před nanášením barvy postupujte podle pokynů v návodu. Všechny plochy je nutné obrousit měkkým brusným blokem zrnitosti 80 až 120, abyste vyhladili všechny malé nerovnosti na povrchu pěnového křídla. To zajistí pěkný hladký povrch pro barvu a také pomůže při nanášení průhledné fólie, která vše překryje a dodá pevnost.

image_013

image_014

POTAŽENÍ KŘÍDLA - Pečlivě si prostudujte strany 9, 10 a 11 v návodu. Osobně jsem nikdy předtím fólii na pěnový model nepoužil, takže to pro mě bylo neznámé a byl jsem velmi skeptický. Rozhodl jsem se důvěřovat návodu a postupoval jsem podle něj do puntíku. Upřímně řečeno, s výsledky jsem nemohl být spokojenější! Vše se krásně zakrylo, vytvořilo hladký povrch a dodalo neuvěřitelnou pevnost.

image_015image_016

Instalace elektroniky
Jakmile budete mít vše potažené podle návodu a křidélka nabarvená, potažená a zavěšená na křídle, můžete namontovat serva a sestavit táhla. Na tom není nic složitého, jen se ujistěte, že jsou serva elektronicky vycentrovaná a páky komo k povrchu křídla. Koncovky na servech nelepte, dokud nemáte nastavenou mírnou výšku křidélek (reflex) podle návodu, pak táhlo v koncovce zalepte kapkou CA. Pokud jste to všechno dělali pečlivě, neměli byste přidávat žádné trimování, kromě případného subtrimu, aby ramena serv byla přesně kolmá k servům.

image_017

VYZKOUŠEJTE A ZABUDUJTE - Vše zapojte a ujistěte se, že vše funguje jak má, a pak... najděte pro vše vhodné místo! Jak již bylo zmíněno, RunCam Mini Split 2 potřebuje regulátor, takže ten byl umístěn hned vedle prostoru pro baterii.

image_018

Těžiště – 162mm od špičky křídla
Na straně 4 návodu je schéma, které udává umístění těžiště. Cílem by mělo být umístit veškeré vybavení tak, aby bylo dosaženo správné polohy těžiště, aniž by bylo nutné přidávat jakoukoli hmotnost. Pro mou stavbu jsem použil lehčí menší formát 3s/2200 baterie, abych vykompenzoval hmotnost vybavení navíc (HD deska, regulátor pro desku). Nakonec mi těžiště vyšlo přesně na správném místě a navíc celková hmotnost mírně nižší než udává návod.

image_019

Ve vzduchu
Spectre je skvělé samokřídlo pro létání, ať už LOS nebo FPV. S jednotkou Aura 5 a režimem vzletu je až směšné, jak snadno se vypouští; vstupte do režimu vzletu, dejte plný plyn a hoďte křídlo jako frisbee, nedotýkejte se kniplu, dokud nejste připraveni převzít řízení a letět, což je dobrá doba na nasazení FPV brýlí. S doporučeným nastavením 3s je toto křídlo docela rychlé, na krabici se uvádí rychlost 170km/h. Neměl jsem na palubě radar ani GPS, ale zdálo se mi, že to pěkně valí. Výkruty jsou přesné a s doporučenými výchylkami (14mm nahoru a dolů) je citlivost tak akorát.

Plusy & mínusy
Prostor pro baterii pro standardní velikost 3s/2200 byl těsný a téměř bez dalšího volného místa pro kabely baterie, s menší baterií Ovonic 3s/2200 bylo trochu více místa pro uspořádání všech kabelů a udržení všeho pěkně schovaného. Pod krytem je těsno, při prvních letech se tam elektronika zahřívala. Přidal jsem pár malých výřezů pro proudění vzduchu a kryt ještě víc otevřu dalšími otvory, než s ním příště poletím. Křídlo s potahem je velmi pevné a robustní a mělo by vydržet. Vydrží i náročné FPV závody. Na obalu krabice je uvedeno, že splňuje všechna pravidla FPVWRA (FPV Wing Racing Association) pro jejich třídu Spec Wing. Trochu jsem se porozhlédl po internetu, abych zjistil, jestli jsou nějaké další informace o FPVWRA, něco málo tam bylo, ale i hlavní webové stránky vypadaly, že už dlouho nebyly aktualizovány.

Rozhodnutí
Pokud máte rádi samokřídla, je to pěkné robustní křídlo pro FPV nebo LOS. I když máte pocit, že s tímto křídlem budete létat pouze LOS, rozhodně ho nastavte pro FPV. Je navrženo tak, aby mělo všechny prvky výbavy na svém místě pro dobré CG a letové vlastnosti, a pokud si nevěříte na start samokřídla, použijte řídící elektroniku Aura5 nebo jiný malý kontrolér, který má režim Launch Assist (asistence vzletu), budete ho milovat...!

Enjoy - Chris D. - Team Twisted – 10/07/2023

Sdílet na Facebook
Zpět...

+420 313 564 381
[email protected]
Hacker Model Production a.s.
Zahradní 465, 270 54 Řevničov (mapa)
Česká republika
IČ: 63271532, DIČ: CZ63271532

OTEVÍRACÍ DOBA
PO - ČT: 9:00 - 16:00 hod.
PÁ: 9:00 - 14:00 hod.
SO: na základě telefonické dohody

Napište nám
Prosíme zadejte jméno.
Prosíme zadejte telefon.
Prosíme zadejte e-mail.
Prosíme zadejte Text
Musíte souhlasit se zpracováním údajů
Všechna práva vyhrazena © Hacker Model Production a.s. | Cookies
Tvorba systému: InGenius Webdesign